Gebeliğin son aylarında doktor kontrolü periyodu haftada bire düşer. Anne karnındaki bebeğin hem kalp atışların hem de rahim kasılmalarını ölçen alete “kardiyotokografi” adı verilir. Anne adaylarının hamileliklerinin son dönemlerinde adını sıkça duydukları NST ortalama olarak 20 dakika sürer.

Bebeğiniz Sağlıklı mı?

Gebelik kontrollerinde sık kullanılan bir uygulama olan nst, sürecin normal seyredildiği durumlarda da kullanılır. Hekimin yaptığı klinik muayenede en sık 36-38.haftalarda yapılan kontroller, kasılma sıklığını gözler önüne serer. Yapılacak dikkatli değerlendirmeler eşliğinde anne ve bebek lehine doğum tarihi hakkında fikir oluşturan bilgiler, sürecin tamamen sağlıklı bir şekilde sonlanması için kullanılır.

NTS Nasıl Yapılır?

Açıklaması “Non Stres Test” olan NTS esnasında anne adayı bir yatağa yatırılır. Bebeğin kalp atışlarının en iyi şekilde duyulacağı yer tespit edilir. Rahim kasılmalarının ölçülebilmesi içinse prop adı verilen cihaz karnın en tepe noktasına bağlanır. Anne adayı 20 dakika boyunca bebeğin hareketini hissettikçe elindeki butona basar. Kalp atışında yaşanan değişiklikler bir kağıda basılır.

NTS ölçümü ile; sağlıklı bir bebeğin kalp atışlarındaki dalgalanmalar tespit edilir. Elde edilen veriler hamilelik takibini yapan hekim tarafından değerlendirilir. En önemli bulgu bebeğin sinir sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığının tespitidir.

Bebeğin anne karnında uyuması halinde NTS ölçümünde istenen veriler elde edilemez. Bu durumda bebeğin uyanması beklenir ve çekime başlanır. Ortalama kalp atımının dakikada 145 olması halinde normal şartlar altında bebeğin sağlıklı olduğu söylenebilir.

1 Yorum Var Nst  Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir