Yeni koronavirüsü bir salgın olarak sınıflandırıp sınıflandırmamamıza bakılmaksızın, bu ciddi bir konudur. İki aydan daha kısa bir sürede birkaç kıtaya yayıldı. Pandemi, üçten fazla farklı coğrafi bölgede eşzamanlı olarak hastalığın sürekli ve sürekli bulaşması anlamına gelir. Pandemi, bir virüsün ölümcüllüğüne değil, bulaşabilirliğine ve coğrafi genişlemesine atıfta bulunur.

 

Kesinlikle elimizde korku salgını var. Tüm gezegenin medyası koronavirüs tarafından tutuldu. Ve elbette, yansımalar küresel sağlık alanından iş ve siyasete kayıyor.

 

Ancak panik yapmamamız gerekiyor. COVID-19’dan çıkan haberlerin iyi olduğunu söylemek yanlış olur, ancak hala iyimser olmamız için nedenleri var; virüsü tutmanın ve yenmenin yolları olabileceğini düşünmenin nedenleri. Ve gelecek için öğrenilecek dersler.

 

  1. Virüsün Ne olduğunu Biliyoruz:

İlk AIDS vakaları Haziran 1981’de tanımlandı ve hastalığa neden olan virüsü (HIV) tanımlamak iki yıldan fazla sürdü. COVID-19 ile Çin’de ilk şiddetli zatürree vakaları 31 Aralık 2019’da Çin’de bildirildi ve 7 Ocak’a kadar virüs zaten tanımlanmıştı. Genom 10. günde mevcuttu.

SARSCoV2 olarak adlandırdığımız SARS ile aynı ailenin 2B grubundan yeni bir koronavirüs olduğunu zaten biliyoruz. Hastalığa COVID-19 denir. Yarasalardan gelen koronavirüs ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Genetik analizler, yakın zamanda doğal bir kökene sahip olduğunu (Kasım sonu ile Aralık başı arasında) ve virüslerin mutasyon geçirerek yaşamasına rağmen, mutasyon oranının çok yüksek olmayabileceğini doğruladı.

 

  1. Virüsün nasıl tespit edileceğini biliyoruz

13 Ocak’tan beri virüsü tespit etmek için bir test mevcut.

 

  1. Çin’de durum düzeliyor

Çin’in uyguladığı güçlü kontrol ve izolasyon önlemleri karşılığını veriyor. Birkaç hafta boyunca, her gün teşhis edilen vaka sayısı azalmaktadır. Diğer ülkelerde çok ayrıntılı bir epidemiyolojik takip yapılmaktadır; salgınlar, daha kolay kontrol edilmelerine izin verebilecek alanlara çok spesifiktir.

 

  1. Vakaların % 80’i hafif geçiyor

Hastalık semptomlara neden olmaz veya vakaların% 81’inde hafiftir. Tabii ki,% 14’ünde ciddi pnömoniye neden olabilir ve % 5’inde kritik veya ölümcül olabilir. Ölüm oranının ne olabileceği hala belli değil. Ancak şimdiye kadar yapılan bazı tahminlerden daha düşük olabilir.

 

  1. İnsanlar iyileşir

Bildirilen verilerin çoğu, teyit edilen vakaların sayısındaki artış ve ölümlerin sayısıyla ilgilidir, ancak enfekte olmuş kişilerin çoğu iyileşir. Ölümlerden 13 kat daha fazla iyileşmiş vaka vardır ve bu oran artmaktadır.

6. Belirtiler çocuklarda hafif görülür

Vakaların sadece% 3’ü 20 yaşın altındaki kişilerde görülür ve 40 yaşın altındaki mortalite sadece% 0.2’dir. Semptomlar çocuklarda çok hafiftir ve fark edilmeyebilir.

7. Virüs temizlenebilir

Virüs, etanol (% 62-71 alkol), hidrojen peroksit (% 0.5 hidrojen peroksit) veya sodyum hipoklorit (% 0.1 ağartıcı) çözeltisi olan yüzeylerden sadece bir dakika içinde etkili bir şekilde inaktive edilebilir. Bulaşmadan kaçınmanın en etkili yolu sabun ve su ile sık sık el yıkamaktır.

8. Bilime sığınıyoruz.

Uluslararası bilim işbirliği çağıdır. Bir aydan fazla bir süre sonra, COVID19 veya SARSCov2’de PubMed’de 164 makaleye ve henüz incelenmemiş makalelerin depolarında bulunan diğer birçok makaleye erişilebilir. Bunlar aşılar, tedaviler, epidemiyoloji, genetik ve filogeni, tanı, klinik yönler vb.Bu makaleler, gezegene yayılmış yaklaşık 700 yazar tarafından yazılmıştır. Ortak ve açık bir işbirlikçi bilimdir. 2003 yılında, SARS salgını ile, bu makalelerin yarısından daha azına ulaşmak bir yıldan fazla sürdü. Buna ek olarak, çoğu bilimsel dergi yayınlarını koronavirüsler konusunda açık erişim olarak bırakmıştır.

9. Zaten aşı prototipleri var

Yeni aşı tasarlama kabiliyetimiz muhteşem. Yeni koronavirüse karşı aşı arayan sekizden fazla proje var. Benzer virüslere karşı aşılama projeleri üzerinde çalışan gruplar var. Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nin aşı grubu, yeni bir teknoloji olan “moleküler kelepçe” adlı tekniği kullanarak zaten bir prototip üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu, rekor sürede aşı üretimine izin verebilecek örneklerden sadece bir tanesidir. Prototipler yakında insanlar üzerinde test edilebilir.

10. Antiviral denemeler sürüyor

Aşılar önleyicidir. Şu anda, zaten hasta olan insanların tedavisi önemlidir. Koronavirüs tedavilerini analiz eden 80’den fazla klinik çalışma vardır. Bunlar zaten onaylanmış ve güvenli olduğunu bildiğimiz diğer enfeksiyonlar için kullanılan antivirallerdir. Zaten insanlarda test edilmiş olanlardan biri, halen incelenmekte olan geniş bir spektrumlu antiviral olan Ebola ve SARS / MERS’a karşı test edilmiş olan remdesivir’dir. Başka bir aday da güçlü antiviral aktiviteye sahip olduğu görülen bir antimalaryal olan klorokin’dir. Klorokinin, virüsün hücre ile kaynaşması için gerekli olan endozomun pH’ını artırarak viral enfeksiyonu bloke ettiği, böylece girişini inhibe ettiği bilinmektedir. Bu bileşiğin in vitro olarak yeni koronavirüsü bloke ettiği ve koronavirüs pnömonisi olan hastalarda zaten kullanıldığı gösterilmiştir. Önerilen diğer çalışmalar, oseltamivir (influenza virüsüne karşı kullanılan), interferon-1b ​​(antiviral fonksiyonlu protein), iyileşen kişilerden antiserum veya virüsü nötralize etmek için monoklonal antikorların kullanımına dayanmaktadır. Yapay zeka ile seçilen barisitinibin gibi inhibitör maddelerle yeni terapiler önerilmiştir. 1918 grip salgını 25 haftadan az bir sürede 25 milyondan fazla ölüme neden oldu. Şimdi benzer bir şey olabilir mi? Muhtemelen değil; bir salgınla savaşmaya hiç bu kadar hazırlıklı olmamıştık. Ama lütfen ihtiyatı elden bırakmayın, sırf ailelerinizin yanında olmak için virüsün yayılmasına sebebiyet vermeyin. Unutmayın, İtalya’da benzer bir şekilde insanlar ailelerinin yanında karantinada kalsın diye hastalık tüm ülkeye yayıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir