Doğum veya hastane çantası, çok kritik bir konu, bana abartıyorsun diyenlere inat, erken doğum olabilir riski ile 8. Ayda hazırlamaya başladım. Zaten önerilen de o. Marmaris’e tatile gidercesine büyük bir bavul, el çantası ve iki adet askıda (lohusa geceliği) kıyafet ile gittim.

Pilates Topu: Normal doğum için çok kritik, benim normal başlayıp, sezaryenle son bulduğu için en az 3 saatimi topun üzerinde geçirdim, hatta bir ara ağrı şiddetlendi, ne hikmetse üzerinde uyumuşum. Böyle üzerinde zıplamalık, dönmelik. Eşim orada şişiririz vs dedi, dinlemeyin, şişirip gidin, o telaş içinde pompa falan aramayın gözünüzü seveyim.

Kimlik: Genelde unutuluyor, hele benim gibi Ayten kooooş suyum geldi diye apar topar evden çıkıyorsanız🙈 Ben ehliyetimi eşime verdim mesela, ben unutsam bile onda da yedek oldu.

Atmosfer:

Güzel Bir Spotify Listesi: Eğer sancı odasında 7 düvel akraba doluşacak ise daha da çok ihtiyaç duyacaksınız. Size özel bir liste yaptım, hesabımdan ulaşabilirsiniz.🧘🏻‍♀️

Buhurdanlık: Odada eşinizle yalnız kalmaya gayret edin, maalesef baştan böyle bir tercihim olmasına rağmen, akrabalar sık sık kural ihlali yaptılar.🚷

Mum, müzik ve güzel kokular ağrınızı hafifletmeye yarıyor, özellikle gittiğim derslerde anlatıldığı üzere, o anı kafanızda canlandırmanın büyük etkisini gördüm. ben Yasemin esansı ile bir buhurdanlık kullanmayı tercih ettim, okaliptüs gibi farklı esansları aktarlardan bulabilirsiniz.

Yiyecek:Sezaryen olur diye bana petibör bisküvi harici bir şey yedirmediler. Lütfen yanınıza yiyecek alacaksanız, kayısı gibi kabızlık düşmanı şeyler alın, bana güvenin bir süre tuvalette yaşayabilirsiniz.

Emzirme minderi: emzirme konusu çok çok kritik, ilk günler özellikle de dikiş varsa, oranıza buranıza yastık sıkıştıracaklar, ben en çok amerikan topu pozisyonunda emzirirken rahat ettim. 2. günden sonra sanki takarsınız gibi geliyor.

🛀 Banyo ve Kişisel Bakım:

Yetişkin bezi: Bence lohusa külotuymış, yok me sane pedi imiş uğraşmayın, temiz temiz yetişkin bezinizi giyin gidin rahat rahat altınıza yapın arkadaş! Mesane pedlerinden kaç tane heba ettim anlatamam. Lohusa külodu dar geldi falan uğraşmayın derim.

Göz bandı: Özellikle odada refakatçi varken, bebeğe bakma vardiyalarında, uyku saatleriniz uymayacağı için, özellikle saten bir tane muhakkak edinin derim. Bir süre sonra uykusuzluktan gözleriniz acımaya, kaşınmaya başlayacak, hassaslaşacak, sizi her şekilde daha iyi hissettirecek.

Sezaryenin 2. Günü ayakta duş aldım. Lohusa külodu inanılmaz güzel köpürüyor, normal bir şampuan ile bir güzel yıkandım.

Tarak, lens suyu, normal doğum olacaksa tabii, sezaryende çokartıyorsunuz, kulak pamuğu(kendiniz için aman diyeyim)

Makyaj yaptı iseniz @maybellinetr den temizleme mendili alın derim. Bir de ben @gratis ten göz altı morluk ve şişlik için günlük maskelerden almıştım.

Dudaklar çok kuruyor, yanınıza bir nemlendici alın derim. Ben ameliyathane doğum bittikten sonra yalvarıyordum.

Hediye Altın ve kişisel takılar için bir kutu, bizim odada kasa vardı, sağolsunlar ama yine de bir yere saklayacaksanız, doğum sonrası gelecekler için bir altın kutusu yapmak isteyebilirsiniz, o hengamede kaybolabilir.

Hastaneden bir doğum çantası verdiler ama yine de;

🔵Meme ucuna süreceğiniz bir şey(Ben doğal olmadığı kremi çok az kullandım, ayva çekirdeği ve kendi sütünüzü meme ucunuza sürün derim)

🔵Gazlı bez (Emzirme öncesi meme ucu kremi Silmek için, silmeye gerek yok diyenlere inanmayın silin😛)

🔵Silverette Gümüş başlıklar

🔵Tırnak makası veya kağıt törpü

🔵Bebe tarağı @ebebek ten aldım.

🔵Bebe Pişik kremi, en iyisi Mustela sanki.

🔵 1 Numara bebek bezi (prematüre değilse)

🔵 Alt değiştirme örtüsü, ben kullanatlardanaldım, silmekle uğraşmak istemedim.

🔵Pompa: Ben ihtiyaç duymadım, ama yanımda idi.

🔵Nazal aspiratör, serum fizyolojik: OtriBebe’den aldım ama çok gerekmedikçe kullanmayın!

🔵 Korseyi hastaneden verdiler, ilk hafta sadece takmamı önerdiler.

Kıyafet:

Lohusa Geceliği: 4 adet aldım, ameliyata girme ihtimali nedeniyle normal doğuma hazırlanırken hastane önlüğü giyiliyor. Ama kan vb şeyler olabilir diye 2 tane özel 2 tane normal aldım. @oysho ve @marksandspencer dan aldığım sabahlıklar daha gizlencelikti. Şu bol dantelli sabahlıklara dikkat, “Şehzademle has bahçeye iniyorum” gibiler güzel resim vermesine rağmen maalesef emzirme sırasında dantelleri nedeniyle çocuğa çok rahatsızlık verdi, geceliğin emzirme özelliği olmasına, meme altına kadar açılmasına, düğmelerinin olmamasına dikkat edin derim.

Emzirme sütyenini sadece misafir geldiğinde taktım, onun dışında emzirme geceliği kullanmak daha rahat oldu.

Lohusa tacı: 2 adet Koton, 1 adet @mtasarim dan aldığım taçları taktım. Ben hastanede lohusa geceliği

ile çekim istemedim. Evde daha güzel oldu. İlk doğum çekim hariç ikinci gün de çekiyorlar onu demek istedim.

Çorap: Koton’dan regl günleri için aldığım lastiksiz çoraplardan 2 adet götürdüm, normal doğumda doğum sırasında, sezaryende de doğum sonrası çok çok üşüyeceksiniz. Eşinize de bir adet çorap ve gömlek alın derim, %90 unutacaklar😂😂

Terlik: Bir tane Crocs literide bir de Oysho’nun tüylü terliklerinden edindim. Crocs’lar, her türlü ıslanma tehlikesine karşı beni çok mutlu etti. Malum ameliyatlısınız ve ne zaman terliğin kirleneceği belli olmuyor.

Bebek için: 4 çeşit kıyafet getirdim, bizimkisi dana olduğu için hastane çıkışı yenidoğan seti küçük geldi, @ebebek ten kendim set yaptım. Ben kesinlikle ilk günlerde kendinden eldivenli tulum derim ama hava sıcak ise Zıbın isteyebilirsiniz, kafa bölümün çıtçıtlı olmasına dikkat edin, zaten incitmekten korkuyorsunuz, bir de kafadan geçecek mi derdi olmasın. Hele benimki gibi koca kafalı ise🤪 Bol bol çorap alın. Çorap alın,  çorap alın. O çoraplar odanın her köşesine atılacak bana güvenin.

Hani bir videocu ile anlaşmış olabilirsiniz ama ben yine de güzel tripod aldım, uzaktan çekim için rahat oldu.

Hastaneden Çıkarken Giyeceğiniz

Bir Elbise Lcwaikiki’den rahat siyah bir elbise tercih ettim.

Puseti hastaneye getirmeyi unutmayın.

Şimdiden müthiş bir doğum dilerim.🙏🏼  Nefes ve meditasyon yaparak doğuma hazırlanmayı umutmayın🤘🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir