Anne adaylarının, anne olmak için hazırlık yapan kadınların ve baba adaylarının en merak ettiği konuları sizin için derledik. Bakalım en fazla öğrenilmek istenen konular nelerdir?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin dış organları yaklaşık olarak 13. haftada gelişmeye başlar. İkinci 3 aylık dönemin başlangıcı olan 14. haftada bebek erkekse prostat bezi, kızsa yumurtaları karından pelvise inmeye başlar. 16. Haftada ise doktorunuzla beraber görmeye çalıştığınız bebeğinizin ultrasonografideki görüntüsü oldukça nettir hatta size el sallamasını bile yakalayabilirsiniz. Cinsiyeti de pek tabi bu haftadan sonra öğrenilebilir. Galiba cinsiyet konusunda anne ve babaları 2 gruba ayırabiliriz: Hemen cinsiyetini öğrenmek isteyenler ya da doğum olunca öğreniriz diyenler. Siz hangi gruptasınız?

Bebek Dışarıyı Ne Zaman Duymaya Başlar?

Bebeğinize klasik müzik dinletme arzusunda olan bütün anneler! Yaklaşık olarak hamileliğin 18. haftasında dış kulaklar oluşmuş ve karnınızdaki minik canlı dış sesleri duymaya başlamıştır. Özellikle bebeğin hareketleri de bu dönemde yeni yeni hissedilmektedir ve onunla iletişim halinde olmak için uygun zamandır. Bebeğinizle konuşabilir sakin ve güzel bulduğunuz müzikleri dinletmeniz onun da sizin olduğu kadar hoşuna gidecektir.

Hayattan Bezdiren Gebelik Bulantılarına Ne Yapmalı?

Bulantı şikâyeti anne adayları arasında farklılık gösterebilir. Kimi kadın oldukça yoğun bir şekilde mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma yaşarken kimisinde daha az hatta hiç olmayabilir. Bulantılar genellikle hamilelik sürecinin 6. haftası itibarıyla başlar. Keskin kokular (parfüm vb.) ve yemek kokuları (et yemekleri, soğan vb.) mide bulantılarını destekleyebilir. Anne adayı şimdiye kadar kullandığı parfümünden birden soğuyabilir ya da çok sevdiği yemeğin yüzüne bile bakmak istemeyebilir. Bunlar geçişi bir süreçtir. Sabahları yataktan yavaş hareketlerle kalkılmalı, yağlı ve hazmı zor yiyeceklerden uzak durularak zararı minimumda tutulabilir.

Anne Adayı Hamilelik Süresinde Ne Kadar Kilo Olmalıdır?

Bütün hamilelik süresinde dengeli beslenmek hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için hayati önem taşır. Önemli olan noktanın dengeden geçtiği unutulmamalı, bütün beslenme gruplarından düzenli olarak tüketmeye dikkat edilmelidir. Eğer tüm bu hamilelik sürecinde normal beden kitle endeksine sahip anne adayları 11-16 kilo, fazla kilosu olanlar 6-11, ikiz gebelik yaşayanlar ise en fazla 18 kg almaya dikkat etmelidir. Bu süreçte uzman bir diyetisyenden destek alabilirsiniz.

Hamilelik Boyunca Anne Spor Yapabilir Mi?

Daha riskli olan ilk 3 ayın ardından düşme riski olmayan; yürüyüş, hamilelik yogası, yüzme gibi egzersizler haftada 2-3 kez aralıklar ile tercih edilebilir. Sporu hayatın her alanında olduğu gibi hamilelikte de devam ettirmek hem anne adayına hem de bebeğe oldukça fayda sağlayacaktır. Özellikle hamilelik yogası ve nefes teknikleri çalışan annelerin daha kolay doğum yaptığı biliniyor.

1 Yorum Var Hamilelik Sürecinde En Merak Edilen 5 Soru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir