Erken doğum (prematüre doğum), bazı beklenmedik nedenlerle gerçekleşen doğum şeklidir. Son adetten itibaren 40 haftalık dönem normal gebelik dönemidir. Bazı durumlarda 38 hafta veya 42 hafta, normal gebelik süresi olarak kabul edilir. Prematüre doğum yani erken doğum, 37. hafta ve öncesinde gerçekleşen doğumdur.

 Erken Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Erken doğan bebeklerin yaşı, annenin son adetiyle başlar. Anne karnında geçirdiği süre hesaplanır ve bebeğin yaşı ortaya çıkar. Altı veya yedi aylık olduğu bu hesaplama sonucunda ortaya çıkar.

Prametüre doğumun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin ancak yarısı tespit edilebilmiştir. Uzman hekimler, yaptıkları muayene sonucunda erken doğum sebebini açıklayabilmektedir. Bazı erken doğum vakalarının nedeni hala tam olarak bilinmemektedir.

 1- İdrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar,

 2- Solunum yolu enfeksiyonları,

 3- Vajinada meydana gelen enfeksiyonlar,

 4- Doğum öncesi ve doğum sırasında yapılması gereken tedavinin yapılmaması,

 5- Diş eti çekilmesi,

 6- Tespit edilememiş virüsler erken doğumun nedenleri içerisinde yer almaktadır.

 İkiz, üçüz ve dördüz bebeklerin erken doğma ihtimali yüksektir. Özellikle ikizlerin prematüre doğum ile dünyaya gelme oranı %25 ve %50 oranında olduğu düşünülmektedir. Çoğul doğum işlemlerinde, uterusta bebek sayısının artması, erken doğumun meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadır.

Ultrason ise erken doğumun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Fetüse müdahale, ultrason işleminin ardından ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda fetüse müdahale edilebilir.

 Annenin Sağlık Durumu Etkilidir

Bebek sağlığı kadar annenin sağlığı da bu kategoride önemlidir. Rahim ve rahim boyunun anormal özellikleri, doğumu etkileyen etkenler içerisinde yer alır.

 1- Böbrek hastalıkları,

 2- Preeklampsı- eklampsı (yüksek kan basıncıyla meydana gelen gebelik hastalığı)

 3- Diyabet

 4- Diğer kronik hastalıklar

 5- Kanayan ve işlevini yitirmiş plasentas

 Bu gibi durumlarda suni sancı yöntemi gerekebilir. Son çare olarak da sezaryen yöntemi öne çıkar.

 Aşağıdaki gruplar da risk kategorisinde değerlendirilmektedir:

 1- Daha önce düşük yapan hastalar

 2- Doğum sonrasında kanamadan sonra ilk birkaç hafta içerisinde gebe kalanlar

 3- Gebelikte zayıf kalanlar

 4- Çok genç anne adayları ve kırk yaşından büyük anne adayları

 5- Gebelik döneminde çok çalışan ve strese maruz kalan kadınlar

Hamilelikte cinsellik konusu da dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Aile hekiminizden ya da doktorunuzdan eşinizle beraber bu konuda destek alabilirsiniz. Stres, psikolojik bunalım, ağır travma, hava yolu yolculuğu ve benzeri durumlar da etkilidir.

Bazı durumlarda hasta, doğum stresine maruz kalmamak için suni doğum seçeneklerini tercih eder. Bu işlemde suni sancı verilir. Fetal distres adı verilen stresli durum meydana gelince de doğum gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir