Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınlar daha hassas oluyorlar. Çok iyi beslenmeleri ve ne yediklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü, yediğiniz besinler sonucunda, sizden beslenen bir yavrunuz var artık. Ne yerseniz yiyin kan veya süt yoluyla bebeğinize geçiyor. Bu hassas emzirme döneminde yenilmemesi gereken gıdalar ile hangi besinleri yerken dikkatli olmanız gerektiğini sizler için derledik…

 

Emzirme Döneminde Gaz Yapan Yiyecekler

 

Bebeklerde gaz sancısı, emziren annelerin en büyük problemlerinden biridir. Bunun en büyük nedeni de sizin yediğiniz besinlerdir. Gaz problemi oluşturan aşağıdaki yiyeceklerden uzak durmalısınız;

-Kuru fasulye, nohut, barbunya gibi baklagiller

-Karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, pırasa, kereviz, enginar

-Gazlı içecekler

-İnek sütü ve bu sütle yapılan, yoğurt, dondurma ve peynirler

-Portakal, kavun, kiraz

 

Sizde gaz yaptığını kesin bildiğiniz yiyeceklerden uzak durun. İnek sütü, portakal, sebzeler gibi besinleri önce az miktarda tüketin. Gaz yaptığında yemeyi kesersiniz.

 

Çiğ Et ve Balıklar

 

Çiğ et enfeksiyon riski taşıdığı için hem hamilelik hem de emzirme döneminde kesinlikle önerilmiyor.

Her ne kadar emzirme döneminde omega-3 açısından balık yenmesi tavsiye edilse de, kral uskumru, kılıç balığı, köpek balığı, kiremit balığı gibi balıklardan uzak durmalısınız. Çünkü bu balıklar yüksek oranda civa ve metal içerdiklerinden size ve bebeğinize tehlike arz ediyorlar. Ton balığı her ne kadar faydalı olsa da aşırıya kaçmamanız gerekiyor.

 

Emziren Anneler ve Dip Balıkları

 

Denizlerin 100 metre ve daha aşağısında yaşadıkları için bazı balıklarda yüksek oranda cıva, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller bulunabiliyor. Levrek, kefal, lüfer, barbunya ve kalkan dip balığı olarak kabul ediliyorlar. Emzirme döneminde bu balıklardan özellikle uzak durmalısınız.

 

Emziren Anneler Midye ve Sushi Yiyebilir mi?

 

Hamilelik ve emzirme döneminde, midye kadınlara kesinlikle yasak olan bir deniz ürünüdür. Midyeler; çamurlu yerlerde, bataklıklarda ve kanalizasyon içeren yerlerde yaşamayı seven canlılardır. Beslenme türü açısından, cıva, kurşun, kadmiyum gibi ağır metaller içeriyor.

 

Hamilelik döneminde sushi yasaklı besinlerden olsa da emzirme döneminde dikkatli ve tedbirli olmak şartıyla tüketilmesine izin veriliyor. Sushi, Japonların çiğ balıktan yaptıkları bir besin olduğu için hangi balıktan yapıldığına ve nerede yediğinize dikkat edeceksiniz.

 

Emziren Anneler Kokoreç Yiyebilir mi?

 

Emzirme döneminde dikkatli yaklaşmanız gereken bir diğeri kokoreç yiyeceğidir. Hayvansal bir ürün olup, kuzu bağırsağından üretiliyor. Her ne kadar ateş görse de, çok iyi marine edilip, temizlenmediğinde tehlikeli hastalıklara yol açabiliyor.

 

Kokoreç ve türevlerini temizliğinden ve kalitesinden emin olduğunuz yerlerde, kararında yemeye özen göstermelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir