Hep güzel haberlerle çalamıyorum kapınızı, gönül ister ki burası böyle çiçek böcek, benim zayıflamış fotoğraflarımla donansın. Maalesef hepimizin merak ettiği bir konu ile karşınızdayım bu sefer. “Bebeğim covid19’a yakalanırsa ne yapacağım?” Hikayenin kahramanları ben ve Aksel değil tabii ki. Olsa bin kere haberiniz olurdu. Ama yıllardır tanıdığım bir arkadaşım.

İsmini vermemek eski gazeteci olan ben için doğru olan, kendi istese bile saklardım. 2 hafta süren ve kendi tabiriyle hayatını karartan süreci mümkün olduğunca kalp kırmadan ve doktorlarımızı zan altında bırakmadan anlatmaya çalışacağım. Eminim birçok farklı görüş olacak, yorumlarda siz de ekleyebilirsiniz. Konuya geçeyim 45 günlük anne ve bebeğimizin önce bebişi 2 gün süren bir ateşe yakalanıyor. Tabii ki asla covid19’dan şüphelenmiyorlar. Market alışverişi ve aşı için gidilen sağlık ocağı dışında dışarı çıkmıyorlar. Ha bir de eve gelen kargolar var o konuya da geleceğiz.

Ateşi 2 gündür süren ve hafta sonuna geldiğinden pediatrist bulamadığı için müdahale edilemeden eve dönen bebeğimizin annesi, çaresiz bir şekilde eve geliyor. 3. Günde annemizin tat ve koku alma kaybı başlayınca aile hekimine gidiyor. Aile hekimi acil bir şekilde Covid19 testi istiyor. Akşama kadar neler yaşadığını siz hayal edin, ben edemiyorum bile. 😞 Anne pozitif çıkar çıkmaz, kocasıyla bebişlerini anneanneye bırakmayı düşünüyorlar. Ancak bebeklerinin de pozitif çıkması durumu değiştirir. Baba ise negatif. İşte bu andan sonra bilinmezliklerle dolu 2 hafta başlıyor. Kendi deyişiyle 1 yıl gibi geçen bir süre. Hastanede mi tedavi görecekler? Korona hastalarıyla aynı koğuşta bebeğiyle mi kalacak? Bebeğine ilaç verilecek mi? Kendi ne tür ilaçlar alacak? İşte bu konuda bizim de daha önce sayfamızda belirttiğimiz covid19’lu annenin bebeğini emzirmesi konusu masaya yatırılıyor.

Annemiz doktorun önerisiyle evde ilaçlı tedavisine başlıyor. Ancak annemiz emzirebilirsin yorumuna birkaç doktordan farklı cevap alıyor. O zaman başlıyor doktorculuk oynamaya. Bütün literatürü taramaya başlıyor. İlaç 30 yıldır romatizmalı hastalara kullanılan bir ilaç ve maalesef emzirme yoluyla bebeğine zarar verebilecek türde bir ilaç. O kadar farklı yorumlar geliyor ki. O da istemeye istemeye tedavi süreci bebeğine ilk kez mama vermeye karar veriyor. Bebekle yine de ayrı odalarda kalıyorlar. Bebeğin ateşi 3. günde düşmüş, herhangi bir ilaç kullanmadan ancak anne ishal vb pek çok semptomu göstermiş. Bebeklerde Covid19 hastalığına rastlanmaması nedeniyle bu konuda çok ciddi bilgi kirliliği ve yabancı literatür taramasının yapılmadan yorum yapıldığını söylüyor. Eğer kendisi bu konuda azim göstermemiş olsa bebeğini emzirmeye devam edecek belki daha büyük sorunlarla baş başa kalacaktı.

“Hala hiçbir şeyden emin değiliz Çağla, bebeğimde ve bende ne tarz etkiler bıraktı bu hastalık!” diyor. Kendisinin siz annelere ve anne adaylarına da bir takım öğütleri var;

💋 Noolur ama noolur bebeklerinizi öptürmeyin, çekirdek aile dışında mümkünse maskeyle yaklaştırın, beyaz maskenin önünü korkmamaları için, (bebekler yüzü göremeyince korkabiliyor) kırmızı bir rujla dudak şekli verebilirsiniz.

📦 Kargoları şeffaf tek kullanımlık eldivenle alıp maket bıçağıyla evin dışında açmak, disini hemen çöpe atmak. Ürünü meyve-sebze değilse dışını çamaşır sulu bezle silmek.

👩‍⚕️ Doktor ve laborant sayısının da azaldığını düşünürsek dikkat etmemiz gereken o kadar çok nokta var ki.😒

🚷Marketler maalesef daha da tehlikeli, annemizin Cerrahpaşa’dan son olarak konuştuğu doktor mümkün olduğunca markete gitmeyin demiş.

Hepinize sağlık diliyor. Biz de kendisine ve bebişine geçmiş olsun diyoruz. 😞 Yine bize #Getir günleri, yine bize #sanalmarket anlayacağınız.

1 Yorum Var Emziren Bir Annenin Covid19’la İmtihanı

  • Didem Molla Sal29 Ağustos 2020 at 21:49

    Çok çok üzüldüm. Hepimiz bir şekilde maruz kalacağız bu illete. Dileğim en az hasarla atlatabilmemiz şu dönemleri… Çok ama çok geçmiş olsun…

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir