Doğum, dünyadaki her insan için mucizevi bir durumdur. Özellikle bu süreç kadınlar için dünyaya yeni bir hayat getirmeleri nedeniyle daha da heyecan verici olmaktadır. Her doğum deneyimi özel olduğundan birden çok doğum yapan kadınlar için farklı duygular söz konusudur. Doğum deneyimi farklı biçimlerde yaşanabilir. Özellikle akıllara ilk gelen yöntem normal doğum olsa da doğum çeşitleri farklılık gösteriyor.

Doğumun en doğal biçimi normal doğumdur. Anne karnındaki sürecini tamamlayan bebek vajinal kanaldan dünyaya gelir. Dünyanın pek çok yerinde de yüzyıllar boyunca kadınlar normal yollar ile doğum yapmıştır. Günümüzde de en çok tercih edilen doğum yöntemlerinin başında geliyor.

 Normal Doğumun Tercih Edilme Nedenleri

Normal doğumun tercih edilmesi kadınlar için radikal bir karar olarak kabul edilmemesi gerekir. Zaten doğum medikal bir süreç de değildir. Hayatın içerisinde normal bir süreç olmakla birlikte kadınların bu yöntemi tercih etmesinde de çeşitli sebepler bulunuyor.

 -Doğum yapma yeteneğine güvenme bu süreci tam anlamı ile hissetmek isteme

 -Anne çocuk arasındaki bağın normal doğum yöntemi ile daha güçlü olduğuna inanma

 -Diğer yöntemlerde kullanılabilecek ilaçların anne çocuk sağlığına zarar verme ihtimalini ortadan kaldırma

Tüm bu detaylar anne adaylarını normal doğum yöntemini tercih etmeye itmektedir. Eğer anne ve bebek sağlığı açısından ciddi bir sorun da yoksa bu yöntem uygulanmaktadır. Normal doğumda kadınların en çok korktuğu durum ise sancı oluyor.

 Doğum Sancısı Neden Azalmaz?

Doğum sancısı kadınları tedirgin etse de aslında her sancıyı bir yol gösterici olarak görmek gerekir. Kasılmalar ile birlikte ortaya çıkan sancı bebeğin biraz daha aşağıya itilmesine yardımcı oluyor. Fakat anne adayı Epidural gibi yöntemler ile bu sancıyı hissetmek istemeyebilir. Fakat bu durumda da vücudun geri bildirim sistemi devre dışı bırakılmış olur. Oysa ki sancılar bebeğin yolculuğunun aşaması hakkında değerli bir bilgidir.

Bazı anne adayları ise ameliyat yöntemini tercih edebiliyor. Doğumu korku haline getiren kadınların tercihi sezaryen oluyor. Bu yöntem bir tercih olmamakla birlikte artık riskli doğumlarda uygulanan bir yöntem haline geldi.

 Doğumda Eş Desteği

Doğum öncesi gerginliği olan anne adayları tecrübeli bir doğum koçu ile çalışabilir. Böylece sürecin daha profesyonel bir biçimde tamamlanması sağlanabilir. Fakat gebe bir kadın için en önemli destek eşinden gelen destektir.

Eş ile birlikte kurslara katılmak doğum öncesinde ve sonrasında yaşanacak olanlar için tecrübe niteliğindedir. Özellikle doğum başladığında anne adayı stresten konuşamayabilir. Bu durumda gerekli yönlendirmeleri eşin yapması büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir