Fazla klinik ismiyle postpartum depresyon (PPD) ya da bizim bildiğimiz ve duyduğumuz haliyle doğum sonrası depresyonu… Ciddiye alınmalı mıdır yoksa geçici bir sorun olduğu için önemsenmemeli midir? 10 doğum yapmış kadından 1’inde görülen postpartum depresyon kesinlikle ciddiye alınması gereken bir süreçtir.

Anne olmak büyük bir mutluluk kaynağı olduğu kadar, değişen hormonlar ve durumlar yüzünden oldukça stresli de olabilen; annenin depresyonla burun buruna geldiği bir zaman dilimine dönüşebilir. Özellikle doğumdan sonraki 4 hafta içinde belirginlik kazanan postpartum depresyonun belirtilerine yakından bakalım.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri

Annede bu dönemde görülen hafif mizaç bozukluğu, huzursuzluk, iştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı, tepkisizlik, mutsuzluk, değersizlik hissi gibi durumlardan kendine ya da etrafına şiddete eğilim şekline de varabilir. Doğum sonrası depresyon tabii ki annenin semptomlarına göre farklılık gösterebilir. Unutulmamalıdır ki etrafınızda size değer veren kişiler var, en önemlisi de sahip olmayı çok istediğiniz o minik bebeğiniz var. Yukarıdaki durumlarda anne profesyonel yardım almalıdır, eğer alamıyorsa etrafı tarafından alması desteklenmelidir.

Postpartum Depresyondan Kurtulmak Mümkün!

Her rahatsızlıkta olduğu gibi doğum sonrası depresyonda da öncelikle içinde bulunulan durumun farkında olunması öncelik taşır. Durumlara göre hayatın her evresinde farklı hisler bizimle olacaktır. Hormonların sürekli değiştiği yeni bir vücuda adapte olmaya çalışan annelerin de depresyon yaşaması oldukça normaldir. Postpartum depresyonun özellikle genç annelerde görülme oranı daha yüksektir. Çok çocuğu olan anneler de bu gruba dahil edilebilir. Alınacak basit önlemler ve profesyonel destek ile anne ve bebek zarar görmeden bu durumun önlenebileceğini unutmayın.

Anneler güçlüdür ve siz de güçlüsünüz!

  • Profesyonel destek dışında çevrenizden de yardım istemekten çekinmeyin.
  • Hareketsizlikten uzak durmak faydalı olacaktır, durumunuz el verdiğince sporu hayatınıza katmaya çalışın.
  • Kafeinli içecekler ve özellikle alkol tüketmekten kaçının.
  • Eşinizle ilişkinizi konuşarak geliştirin ve bebeğinizin de dahil olduğu bu yeni ortama birlikte uyum sağlayın.
  • Aile bireyleriyle iletişim halinde olun, kendinizi eve hapsetmeyin.
  • Bebeğinizle yakından ilgilenin ve o uyuduğunda enerji toplamak için mutlaka siz de uyumaya çalışın.

1 Yorum Var Doğum Sonrası Depresyonu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir