Çalışan bir kadın için tüm günü evde geçirmek zordur, hastalansa bile bir süre sonra iş hayatını özledim diyerek burnunu çeke çeke işe gider. Çocuklu hayat öyle mi? Doğduğu andan itibaren bir çocuğun sizin memenizde, yanınızda, banyoda, duşta devamlı talepleriyle sizi sarmaladığı bir anda iş yerine gitmeyi bırakın, tuvalete dahi gidemediğiniz anlar olur.

 

Belki sadece dışarıdan ısmarladığınız pizzayı koymak için kapısını açtığınız buzdolabı, yatmadan bir yarım saat önce bacaklarınızı uzatarak TV izlediğiniz salonunuzda artık her şey değişmiştir. Düzen sevdalısı olsanız bile, önceliğiniz bebek olacak, yerdeki ağız silme mendilleri, dökülen mamalar, sütünüzü sağdığınız sterilizasyonu bekleyen üst üste yığılmış biberonlar ve süt sağma makineleri. Artık evden dışarı çıkamadığınıza göre bu gidişata bir el atmanız gerekiyor, ama bir yandan da sütünüz kesilmesin diye uyumanız da gerekiyor. Yarabbim ne yaman çelişki. İşte annelere sorduk, bebekten sonra kendi evlerinin hanımı pardon müdürü olabildiler mi?

 

Bize nasıl bir işte çalıştığını söyler misin? Bu iş evden çalışmana izin veriyor mu?

Kübra: Benim Yediyol Tur ve Alya’s organizasyon olarak firmalarım var. Seyahat firmam ile kurumsal firmaların organizasyonlarını da yaparken kızımın doğumuyla birlikte bebek organizasyonu boyutuna geçtim. Firmamın adı da kızımın adı zaten. 🙂 Bir ofisim vardı ve evime çok yakındı ancak kızımın doğumu ve sonrasında rahatsızlanması derken ben ofise gidemez oldum. Evden yürütmeye başladım işlerimi. Salon masam benim için ufak bir çalışma alanıydı hatta. 🙂 Kızım ufakken evden çalışmak daha kolayken büyüdükçe ihtiyaçlarının artması ve ilgi alanlarının çoğalmasıyla işlerimi yaparken biraz daha zorlanmaya başladım. Ancak ailelerimizin başka şehirlerde olması ve kızımı kendim büyütme isteyim ile asla ne çalışmaktan ne kızıma bakmaktan bir an bile vazgeçmedim. Ve evden devam ettim işlerimi yapmaya. Hatta görüşmelerimde kızımı yanımda gören birçok müşterim olmuştur.  Bazıları bunu çok etik bulmayabilir belki ama ben bu durumda ‘Kadın olabildiğim için, anne olabildiğim için ve işimde patron olabildiğim için’ gurur duyuyorum.

Derya: Kabin memuru olduğum için vaktim dış dünyadan tamamen izole bir şekilde uçak ve içindeki yolcularla kısıtlı bir şekilde yoğun tempoda geçiyor. Bebekle evde olmak özlediğim ev hayatına kavuşmamı sağladı açıkçası. Bebek büyütmenin zorlukları bir yana uykusuzluk canımı acıtmıyor çünkü zaten uykusuzdum.

 

Nazlı: Avukatım, eşimle birlikte kendi ofisimizde çalışıyoruz. Evet gerektiğinde dilekçe yazma, müvekkil görüşmeleri ve telefonla resmî makamlarla görüşme gibi işleri bebek izin verdikçe evden yürütebiliyorum.

Çocuğunuz doğduğundan beri eşinizle rolleri nasıl paylaştınız?

Derya: İlk iki hafta ablalarım gelmişti ama o zamandan bu yana yalnızım. Ev islerine yetişemiyorum. Eşimle birlikte yapıyoruz. Velhasıl gebelik öncesi işlerin yoğunluğu üzerine benimki tatil gibi oldu biraz. 🙂

Kübra: Ben biraz şanslı bir eşim galiba bu konuda. 🙂 Eşim çok yoğun çalışan birisi ve kızıyla kısıtlı vakit geçirebiliyor. Tabi bizim ailelerimiz de yanımızda olmadığından bana destek olacak tek kişi eşim. Bunun içinde beraber olduğumuz vakitlerde genelde o ilgileniyor. Birlikte oyun oynarlar, gerektiğinde yemek yedirir ve hatta altını bile değiştirebilir. 15. aydan sonra uyku eğitimine başladım, kızım uyku anlamında çok zor bir bebek doğduğundan beri ve hala da zor diyebilirim. Bu süreçte de en büyük destekçim eşim oldu. Gece emzirmeyi bıraktığımda eşim uyuttu ki kokumu alıp süreç uzamasın diye. Bunların dışında evet karı-koca ilişkiniz bebekle birlikte biraz daha anne-baba sıfatlarına bürünmekte ve o şekilde hayatınıza devam etmektesiniz. Siz istemeseniz de biraz zorla o yöne gidiyorsunuz. 🙂

 

Nazlı: Eşim bebeğin bakımına oldukça yardımcı oluyor, ev işlerine de aynı şekilde. Özellikle benim yorgun olduğum zamanlarda kurtarıcı sağ olsunJ 1,5, 2 ay kadar diğer odada uydu, uykusu çok hafif çocuk derin nefes alsa n’oluyo n’oluyo diye uyanıyordu bu yüzden kışkışladım onu. 🙂 Eşim normalde birlikte çalıştığımız içim büroda tek kişi kalınca epey zorlandı iki kişinin yaptığı işi tek başına üstlendi. Zaman zaman gerildik, tartıştık ama şimdi ikimiz de alıştık.

 

Temiz bir mutfak mı – 3 saat extra uyku mu?

Bir annenin en çok yaşadığı ikilemlerden biri bu. Nazlı için uyku daha bir kıymetli…

Ay bu soru benim için çok zor! Az temiz mutfak iki saat uyku. 🙂 Gerçekten en büyük ikilemi burada yaşıyorum sanırım, temizlik düzen hastalık seviyesinde olmasa da azıcık takıntılıyım. Sanırım en çok yorulduğum, gerildiğim zamanlar da iş yapmaya çalışıp dinlenemediğim zamanlar. Mesela ilk aylar İnci uyuduğunda doktor dinlen diyordu, annem ev işi yap diyordu, eşim de büroda getirdiği işleri halletmemi istiyordu.

 

Kübra ise oldukça titiz.

 

Bu soruyu çok yanlış birine sordunuz. 🙂 Tabii ki temiz bir mutfak! Ben temiz bir ortamın huzur verdiğine inanıyorum. Birazcık titizim de diyebiliriz. Ne kadar yorgun olursam olayım işimi yapmadan uyuyamam. Belki başak burcu olmamın da etkisi vardır kim bilir. 🙂

 

Evde yardımcı biri var mı? Varsa ofisteki hayattan farklı olarak nasıl idare edilmeli?

Nazlı: Yardımcım yok, annem, kayınvalidem, kız kardeşim sık sık geliyorlar büyük nimet benim için. Yabancı birine güvenebilir miyim bilmiyorum annemlerle bile bakım konusunda bazen çatışıyoruz ama bakacak başka biri olmadığında ve çalışmak zorunda olduğunda mecbursun elbette. Ben maalesef -belki kötü bir tabir ama- insan yönetmeyi bilmiyorum. Kötü yaptığı, beğenmediğim bi’ şeyi söyleyemiyorum, kendi kendimi yiyip yıpratıyorum.

 

Evdeki hangi iş seni en çok üzüyor? Ne seni yordu?

Kübra: Evde ki en çok beni üzen iş olarak değil de iş yaparken en çok zorlandığım konu İstanbul’da merkezi ve yeni bir evde oturuyorsanız yaşam alanınızın ufak olması. Temizlik yaparken ya da bebeğinizle vakit geçirirken bir şeylerin kaldırarak başka yerlere çekip yer açma durumu beni gerçekten çok yoruyor. Tabii bunu Ankara’dan gelen birisi olarak da söylüyor olabilirim 🙂 Alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor sonuçta. 🙂

 

Evde bir yardımcım yok. Kızımı emanet etmek için yeteri kadar güvendiğim birisi yok çünkü. Ev işleri içinde günlük gelen bir yardımcım yok ihtiyacım doğrultusunda yardım alıyorum sadece.

 

Güzel bir sohbetti, annelerimize teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir