Covid-19 salgın hastalığı, her insanı olduğu kadar emzirme dönemindeki anneleri de olumsuz etkiliyor. Bu dönemde öncelikli olarak bebeğinizi düşünmeniz en doğal hakkınızdır. “Bebeğimi emzirmeliyim, yoksa sütümü sağıp, öyle mi besleyeyim?” gibi sorular aklınızı kurcalayıp duruyor.

Covid-19 sürecinde, anne sütünde herhangi bir aktiv covid 19 virüsüne rastlanmadı. Buna rağmen araştırmacılar anne sütünü test etmeye devam ediyorlar. Mevcut veriler gösteriyor ki bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

İlk Temas ve Bebek- Anne İlişkisi İçin Emzirme

Bulunduğunuz çevrede Covid-19 yaygın olsa dahi emzirmeye devam etmelisiniz. Salgın hastalık nedeniyle bebeğinizi emzirmekten vazgeçmeyin. Özellikle yeni doğumlarda “ten tene temas” dediğimiz ilk temas, bebeğin anne kokusunu alması anne-bebek ilişkisi bakımından önemlidir.

Anne-bebek ilişkisiyle birlikte bebeğin sağlıklı gelişmesi, bağışıklık kazanması için emzirilmesi gerekiyor. Emzirme işlemi aynı zamanda annenin sağlığını da iyileştiriyor.

Bebeğinizi Niçin Emzirmelisiniz?

Salgın döneminde bile bebeğiniz 6 aydan küçükse mutlaka emzirmelisiniz. Çünkü bebeğin sağlıklı gelişimi buna bağlıdır. Ayrıca anne sütü, bebeklerin her anlamda sağlığını destekleyen ve onları birçok enfeksiyona karşı koruyan antikor sağlıyor. Bu antikorlar ve biyoaktif bileşenler, bebeğinizin COVID-19’a yakalanması durumunda, bu enfeksiyona karşı savaşabilirler.

Yeni doğan bebeğinizi, ilk temas açısından kendinize yakın tutmanız ve doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirmeye başlamalısınız. Bu hareket, bebeğinizle sizin aranızdaki bağı oluşturacak, aynı zamanda yenidoğan ölümlerini azaltacaktır.

Covid-19 Teşhisi veya Şüphesinde Nasıl Emzirmelisiniz?

Bebeğinize karşı bir risk oluşturmak istemiyorsanız emzirirken maske takabilirsiniz. Bunun dışında her türlü sağlık önlemini de almanızda yarar vardır. Ellerinizi sabun ve suyla emzirmeden önce ve sonra mutlaka yıkayın. Bebeğin bulunduğu ortamı dezenfekte edin. Dokunduğunuz yerleri rutin bir şekilde temizleyin.

Her beslenmeden önce göğsünüzü yıkamanız gerekmiyor. Eğer, göğsünüze doğru öksürdüyseniz, o zaman yıkayabilirsiniz.

Bebeğiniz, ister Covid-19 isterse başka bir hastalığa yakalansın, mutlaka emzirmeye devam etmelisiniz. Emzirmeyle bebeğinizin bağışıklık sistemini geliştirmiş oluyorsunuz. Antikorlarınız, sütünüzle birlikte bebeğinize geçerek, her türlü bulaşma durumunda vücudunun savaşmasına yardımcı oluyor.

Emziremeyecek Kadar Kötü Durumlarda Ne Yapmalısınız?

Kendinizi emziremeyecek kadar kötü hissettiğiniz durumlarda bile, bebeğinizin beslenmeye ihtiyacı vardır. Emzirmeden de sütünüzü sağarak bebeğinizi besleyebilirsiniz. Bebeğinizin yaş durumuna göre, bardakla, kaşıkla veya biberonla besleyebilirsiniz.

Bebeğinizin beslenmesi açısından sütünüz yeterli gelmiyorsa, çevrenizdeki bebekli annelerle irtibata geçebilirsiniz. Sütünü bağışlayan annelerden, süt alarak bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Bebeğiniz istemese, sütünüz fazla gelse bile, sütünüzü sağmaya devam edin. Çünkü süt sağmaya devam ettikçe vücudunuz üretmeye devam edecektir. Böylece kendinizi iyi hissettiğinizde emzirmeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir