Aynı anda birden fazla yumurtanın döllenmesini ifade eden çoğul gebelikler sıklıkla görülen durumlardan biridir. Özellikle doğurganlık artıran ilaçların kullanımı çoğul gebeliklerin oluşmasını tetiklemektedir. Cinsel ilişki esnasında birden fazla yumurtanın döllenmesi olağan bir durumdur ve bu süreç anneyi oldukça zorlar.

 

Çoğul gebeliklerde en sık görüneni ise ikiz gebeliklerdir. Bunlar da tek yumurta ikizleri ya da çift yumurta ikizleri olarak değişiklik gösterebilir. Tekli gebeliklere nazaran çoğul gebeliklerde doğum öncesi ve sonrasında özel bir bakım süreci söz konusu olacaktır.

 

Çoklu Gebeliklerin Farkı Nedir?

 

Tekli gebeliklerde anne doğuma kadar daha kolay bir süreç atlatır. Fakat birden fazla gebelik yaşayan annelerin gebelik dönemleri biraz daha yorucu geçer. Ayrıca risk faktörü de tekil gebeliğe göre yüksektir bu da stresin daha çok görülmesine neden olabilir.

 

Tek ve Çift Yumurta İkizleri Nedir?

 

Cinsel birliktelik sonrasında iki veya daha fazla yumurta aynı anda dölleniyorsa buna çift yumurta ikizi denir. Bu bebeklerin fiziksel özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi cinsiyetleri de farklı olabilir.

 

Çoklu Gebeliklerde Gebelik Zehirlenmesi ve Erken Doğum Riski

 

  1. hafta ile birlikte çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında gebelik zehirlenmesi riski artar. Çünkü bu hafta ile birlikte artık yük artmaya devam eder. Bir yandan da ana organlara yapılan baskı ortaya çıkar. Bu durumda organlar görevini yapmakta zorlanır.

 

Ödem ile birlikte sıvı kaybı da ortaya çıkarsa bebeklerin normal zamanından önce alınması gerekebilir. Böylece erken doğum riski de ortaya çıkabilir. Tüm bunlar birbirini tetikleyen bir süreçtir.

 

Doğum Esnasında Neler Yaşanabilir?

 

Çoklu gebelik yaşanması halinde normal doğum hekimler tarafından pek tavsiye edilmez. Çünkü son haftalarda annenin yaşayabileceği sorunlar da göz önünde bulundurularak önlem alınması gerekir. Aksi halde hem annenin hem de bebeklerin sağlık problemleri ile mücadele etmesi gerekebilir. oluşabilecek sorunları engellemek adına normal zamandan önce bebekler sezaryen ile alınır. Hangi durumlarda normal doğum olabilir:

 

– Anne gebeliğinde herhangi bir sorun yaşamamışsa,

– Anne ve bebeklerin sağlık durumu normal doğuma izin veriyorsa,

– Annenin psikolojik durumu normal doğumu kaldırabilecek durumdaysa normal doğum hekim tarafından onaylanabilir.

 

Çoğul Gebeliklerde Ebeveynlerin Yardım İstemekten Çekinmemesi Gerekir

 

Gerek doğum öncesinde gerekse de doğum sonrasında çoğul gebelik yaşayan anne için zorlu bir süreç olacaktır. Bu gibi durumlarda anne adaylarının ve baba adaylarının çekinmeden yakınlarından yardım istemeleri gerekir.

 

Özellikle doğum sonrasında çiftlerin eve kapanmak yerine hayata karışmalarında fayda vardır. Çiftlerin birbirine zaman ayırması da sürecin daha kolay atlatılabilmesi bakımından değer taşır.

 

Doğuma Kadar Neler Yapmalısın?

 

Doğuma kadar olan süreci ne kadar rahat atlatırsan doğum o denli kolay olacaktır. Bu neden ile bazı konulara özel önem göstermen gerekir. Peki, bunlar neler?

 

– Her fırsatta dinlenmek için kendine zaman yaratmalısın. Çünkü dinlenmek hamileliğinin süresini artıracak ve bu da bebeklerinin gelişimine olumlu katkı sağlayacak.

 

– Sol tarafına dönerek uzanmayı ihmal etme. Çünkü bu pozisyonda bebeklerin beslenmesi daha fazla sağlanır. Aynı zamanda vücudunda fazla su bulunuyorsa bu pozisyon ile böbreklerin sıvıyı rahatlıkla atabilecektir.

 

– Vücuttaki toksinleri atabilmek için doktorunun onayladığı miktarda su içmeye dikkat etmelisin. Ayrıca ödem oluşumunu önlemek için de tuz miktarını mümkün olduğu kadar azaltmanda fayda var.

 

– Bebeklerin sağlıklı bir biçimde eve gelene kadar tam donanımlı bir alışveriş yapmana gerek yok. Çünkü neye ihtiyacın olduğunu net biçimde görebilmenin başka bir yolu yok. Eksiklerini zaman içerisinde tamamlayabilirsin.

 

– Her şeye yetişemeyeceğini de kabullenmen hayatını kolaylaştıracaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir