blw yöntemi

Her annenin mutlaka zorlandığı bir zaman vardır. Bebeğinin sütten kesilmesi ve katı yiyeceklere başlaması da bu zor zamanlara örnek gösterilebilir.  Süte ek olarak ihtiyaç duyduğu besin ögelerini türlü türlü yemeklerle karşılamak istersin. Ama sağlığı için verdiğin pek çok yemeği o beğenmeyebilir. Bazen kısaca istemediğini oldukça ısrarlı şekilde yedirmek istediğin yemeği sağa sola savurarak gösterir. Uzattığın kaşığı senden almaya çalıştığında ya da kaşıktan beslenmek istemediğini fark ettiğinde zorlanmaya başlarsın.

Baby-Led Weaning olarak tanınan bu yöntem ne yapman gerektiğini kısaca sana söylüyor. Uygulaman gereken zamanı ve bu dönemde nelere dikkat etmen gerektiğini bu yazıda bulabileceksin.

BLW Yöntemi (Baby-Led Weaning) Nedir?

Klasik bildiğimiz ”Aç ağzını oğlum/kızım geldi, geldi geldi…HAM!”: Her bebeğin mutlaka başına gelir uçak kaşığıyla beslenmek. 😊 Onu uzun süre bu şekilde beslemen seni yıpratabilir ya da bebeğin kendini geliştirmesini geciktirebilir. Ya yemeği sevmez ya da sürekli mızmızlanır.

Parmak Gıda

O zaman eğlence başlasın: Onu önce parmak gıdalarla tanıştır!

Sağlıklı gıdalarla tanıştırmak ilk basamak. Sonraki basamaklar sadece bir şeyler başarabildiğini izlemek. Kendini besleyebildiği durumu fark etmek onu da mutlu edecektir. Sonuçta bunu kendi başardı. Bebeğinin beslenme alışkanlığını bu şekilde kazanmasını sağlayabilirsin.

Özetle BLW yöntemi bebeğin kendini beslemesine yardımcı olur. Bu şekilde bebek birçok şeyi de çok çabuk kavrayabilir. Bahsettiğimiz bu doğal yöntem en başlarda İngiltere’de yaygındı. Bugünse dünyanın her yerinde kullanılan bir yöntem oldu. Özellikle Amerika’da aileler bebekleri için bu popüler yöntemi benimsemiş durumda.

Baby-Led Weaning Yararları Nelerdir?

Bu yöntemin yararı sadece bebeğine birtakım alışkanlıklar kazandırmak değildir. Ona pek çok şeyi öğretecek alışkanlıkları kazanmasını da sağlar. Kendi isteğiyle tükettiği her besini tanır ve kolay kolay unutmaz. Besinlerin tadını, kokusunu ve yapısını keşfetmeye başlar. Kaşıkla uzatılan bir yemek en fazla 5 saniye… Ama bebeğin, eline aldığı besini tanıyarak tatmak isteyecek. Başlarda dağınık beslenecek ama zamanla daha doğru beslenmeyi de öğrenebilecek. Acıktığı ve doyduğu zamanları iyi bilecek. El becerileri gelişecek, el koordinasyonları sağlayabilecek. Kendini beslediği her an için özgüven kazanacak. En önemlisi de kendini besleyebilen bebeğin, her zaman daha sağlıklı beslenmesini öğrenecek.

  • Kısa bir süre sonra bebeğiniz için ayrı yemek yapmak zorunda kalmayacak olman,
  • Çiğnemeyi çok erken öğrenmesi, dil gelişimine de katkısı olması,
  • Sizin de kendi yemeğinizi rahatça yiyebilmen,
  • Bebeklerde görülen iştahsızlık ihtimalini düşürmesi ve bebeğin doyduktan sonra yemeye devam etmemesi nedeniyle gereksiz aşırı beslenmenin önüne geçilmesi.

Bebeğin Ne Zaman Kendini Beslemeye Hazır Olur?      

BLW yöntemi hakkında bilmen gereken en önemli soru budur. Bebeğin kendini ne zaman besleyebilir? Bunu nasıl anlarsın?

Bir şeylere uzanmaya çalışacak (uzanmaya çalıştığı şeyle ya oynamak ister. Bu belirtiler artık kendi kendini besleyebileceği sinyallerini verdiği durumlardır. Ancak bunu yaparken desteksiz sandalyesine oturabilmesi de gerekir. Bunun için bebeklerde ortalama kas ve kemik gelişimi 5-6 ayı bulabilir. 5-6 ayın sonunda katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebeğin BLW beslenmesi 6-7 belki de 8.ayı bulabilir. Takip edeceğin küçük ipuçları sana doğru zamanı söyleyecektir.

Bebeğin Beslenebileceği BLW Yemekleri Nelerdir?

Bebeğinin BLW ile beslenmeye hazır olduğunu hissettiğinde tariflere ihtiyaç duyabilirsin. Genelde bu tarifler 7.aydan itibaren BLW yöntemiyle beslenebilen bebeğin pek çok tariften faydalanabileceğini gösterir. Ama yine de temkinli olmak için hangi ayında hangi yemekleri verebilirsin?

Daha 7 aylıkken fırında sebze (şeritli çubuklar) hazırlayabilirsin. Aynı şekilde buharda sebze haşlanabilir. (brokoli, havuç, patates, kabak)

Çifte çekilmiş kuzu kıymadan hazırlanan köfte verilebilir. (İhtiyaca göre ilk başlarda alışması için blender’la çekildikten sonra pişirilebilir.) Instagram’da @blwbeslenme hesabını takip edebilir, orada ay ay tüketebileceği gıdaları ve tarifleri öğrenebilirsin.

12.ayını tamamlayana dek hazırlanan yemeklerde yumurta sarısını kullanmalısın. 12.ayını tamamladığı zaman tam yumurta kullanarak yemek hazırlanabilir.

Bebeğinin Kendini Beslemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsin?

Katı gıdalara başladığı özellikle 6-7.ayında ellerini kullanarak yemeyi öğrenmesinde yardımcı olabilirsin. Başlayacağı gıdaların sert olmamasına ya da çok yumuşak olmamasına dikkat edilmeli. Başlangıçta verilen yiyecekleri kavrayabilmesi için uzun olması gerekir. BLW’ye başlamadan önce de mutlaka çocuk doktorunuzla ek gıdaya başlamasında sakınca olup olmadığını görüşebilirsiniz.

1 Yorum Var Blw Yöntemi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir