Bitki çayları özellikle kış aylarında çok kullanılır. Eskiden sadece aktar dükkânlarında satılan bitkiler ve bunlardan elde edilen çaylar artık birçok markette satışa sunulmaktadır.

Homeopatik İlaçlar

Bitkilerin hastalıkları iyileştirici etkisi ve bu amaçla kullanımı asırlar öncesine dayanmaktadır. Homeopatik olarak isimlendirilen bu tedavilerle ilgili yeterli bilimsel çalışmalar olmadığı gibi, bunların hamilelik döneminde kullanımı ile ilgili de neredeyse hiç bilgi yoktur. Ayrıca bu tür şifalı bitkilerin bazıları, hatta çok masum bilinenleri dahi yüksek miktarda tüketildiğinde zehirlenme etkisi ya da istenmeyen başka bir etki oluşturabilmektedir. Bu bitkilerin birçoğu kaynatılarak içilmektedir.

Bazıları ise direkt olarak yenilerek tüketilmelidir. Güvenilirliği kesin ve net bir şekilde bilinmeyen, şifalı olduğu savunulan türlü otları ve bitkileri hamileliğinizin ilk ve son dönemlerinde tüketmemelisiniz.

Bitkisel Çayların Olumsuz Etkileri

Hazır poşet çayların içindeki maddelerin muhteviyatına baktıktan sonra bu tür çayları normal düzeyde tüketmenizde bir zarar yokmuş gibi görünmektedir. İçindekiler eğer beslenme planınız içerisinde yer alan portakal kabuğu, limon ve benzeri bilindik gıdaları ise içmenizde herhangi bir sorun yoktur.

Mesela ‘’sinameki’’ bitkisi zararlı olabilecek çaylar sınıfındadır. Sinameki bağırsakları uyarıcı etkiye sahip bir bitkidir ancak fazla miktarda alındığında çok ciddi ishal durumlarına yol açabilir. Bu hem sizin için, hem de karnınızda taşıdığınız bebeğiniz için oldukça rahatsızlık verici bir durumdur.

Bazı bitkiler yine rahim kaslarındaki kasılmaları uyarıcı özelliklere sahiptirler. Birçoğu yaygın olarak kullanılmayan bu maddeler, doğum sancılarının başlamasına neden olabileceği için hamilelik döneminin son süreçlerinde tüketilmeleri tavsiye edilmez.

Bir başka konu ise ithal çaylardır. Birçok ithal çayın içerisinde, Türkiye’de yetişmeyen bazı otlar bulunur. Bu sebeple içeriğinden kesin olarak emin olunamayan çayların tüketilmemesi daha uygun bir tercih olacaktır.

Hamilelikte Zencefil Tüketimi

Şifalı bitkilerin, hamilelik süresinde tüketilip tüketilmeyeceği konusunda ise uzman kişilerin kararı ortak yönde. Özellikle bulantılara karşı etkili olması sebebi ile zencefilin özellikle doktor kontrolünde kullanılabileceği yolunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir