Anne ve babaların en çok kafasını karıştıran konuların başında da bebeğe banyo yaptırmak gelir. Yenidoğan banyosu bebeğinizin su ile olan bağını geliştirmeniz için bir fırsattır. İlk tecrübeler her zaman hatırlanır ve bu süreci ne kadar kolaylaştırırsanız ilerideki günler de sizin için o kadar kolay geçecektir.

Su bebeğinizin çok da yabancı olduğu bir ortam değildir. 9 ay boyunca karnınızda suyun içindedir ve aslında içgüdüsel olarak hepimiz ilk zamanlar suyu severiz. Bakalım nelere dikkat edebilir ve bebeğinizi yıkarken nasıl önlemler alabiliriz.

Bebeğinizin banyo saatlerini programlamak her zaman sizin elinizdedir. Rahat uyuyabilmesi için bebeğinizi yatırmadan önce yıkayabilirsiniz. Sabah ise anne sütünün soluk borusuna kaçmaması için doyurmadan hemen önce yıkayabilirsiniz.

Odanın ısısının bebek üzerindeki de önemli diğer konulardan biridir. Oda ısısının birkaç derece üzerinde bir ortam oldukça ideal olacaktır. Bebeğinizi hava akımından korumak için kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.

Banyo Malzemeleri

  • Ayaklı bebek küveti
  • Küvet için file
  • 2 adet bebek havlusu
  • Bebek şampuanı
  • Banyo süngeri
  • Su için kova ve su dökme kabı
 • Termometre

Hijyen konusunda ise en önemli şey ellerinizin temiz olması ve bebeğinizin kıyafetlerinin önceden hazırlanmış olmasıdır. Tüm malzemeleri önceden hazırlayarak hem telaş olmazsınız hem de bebeğiniz bu sırada üşümemiş olur.

İşin içinden çıkamadığınız konulardan biri de banyo suyunun sıcaklığı olabilir. Bunun için banyo termometresi aslında işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ama eğer elinizde yoksa suyun ısısını çok eski bir yöntem olan dirsekle kontrol ederek de öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin altı kirliyse banyo öncesi bebek alt temizliğini yapabilir, sonrasında ellerinizi iyice yıkayarak banyosuna başlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar ise;

Banyo sırasında mutlaka bebeğinizin başına ve boynuna destek olmalısınız.

Suyu yavaş yavaş ve alıştırarak dökmek onun banyo yapmaktan hoşlanmasına neden olur.

Banyoya bebeğinizin ön yüzünü yıkayarak başlayın ve sonrasında kolunuzda dikkatlice çevirerek sırt kısmını yıkayın.

Bebekler baştan çok fazla ısı kaybettiği için başını en sona bırakın ve bu sırada kulaklara da su kaçırmamaya dikkat edin.

Bebeğinizi haftada 3-4 kez yıkayabilir, diğer günlerde de silebilirsiniz. Eğer hava çok sıcaksa her gün yıkamak daha doğru olacaktır. Banyo süresinin ise 3-5 dk olması yeterlidir.

Son olarak tavsiye edebileceğimiz önemli bir konu ise bebeğinizi küvette asla ama asla yalnız bırakmamanız gerektiğidir.

Yukarıdaki konulara dikkat ettiğiniz takdirde bebek banyosundan korkmanıza gerek yoktur. Pratik yaptıktan sonra alışacak ve bu süreci kolayca atlatacaksınız. Bebeğinizi banyo sonrası öpücüklere boğmak temiz bir şekilde onunla oynamak her şeye değecek, emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir