Uzun süredir, doğum yapan veya yapmak üzere olan kadınların instagramdaki #anneyelafyok etiketi ile yaptıkları paylaşımları takip ediyoruz. Bizim için bu konu çok mühim, instagram hesabımızdan bizi takip ediyorsanız biliyorsunuz, Bilen Teyze adında bir karakter adı altında bu tarz kötü yorumları topluyoruz.

Uzmanlığı olsun olmasın, daha önce anne olmuş olsun veya olmasın kimse başka bir anneye veya anne adayına akıl vermeye çalışmamalı.

Uzman Psikolog Semiha Afyonlu Kaya’nın Instagram kullanıcı adıyla @uzmanpsikolog.semihakaya nın #anneyelafyok etiketiyle yaptığı paylaşım:

“Lohusalarla çalışmaya karar verdiğim günlerden biri.. 3 günlük lohusayım, biri bi göğsümü biri bi göğsümü mıncıklayıp süt çıkarmaya çalışırken kimse nasıl olduğumla ilgilenmiyor gibiydi. Bir sınavdı bu, geçicektim ya da kalıcaktım.. Terzi kendi söküğünü dikemez ya, bende kapıldım o rüzgara, yeterli anne olabilecek miydim? Bebeğimi doyurabilecek miydim? Kendime dur diyemedim, çok ağladım… Geçtiğimiz günlerde @annemeclisi derneğinin “Anneler Uzerinde Toplumsal Baski” konulu çalıştayına katildim. Hem kendi hikayemi, hem de isin psikolojik boyutunu dilimin döndüğünce anlattım. Bu konuda yürütülen araştırma sonuçları paylaşıldı. Yalnız degildim. Çıkan sonuclar olayın benim düşündüğümden de vahim oldugunu gösterdi bana. En çarpıcısı “10 anneden 6’sı çevresinden suçlayıcı yorumlar duyuyor. Bu konuda en çok baskıyı yaratan kişiler diğer anneler ve kayınvalideler. Anneler “beceriksiz” hatta “sütsüz inek” gibi yorumlara maruz kalıp kendilerini yetersiz hissediyor.” cümlesiydi. Ben bunun adını “emzirme terörü” koydum. Emzirenin de emziremeyenin de kimseye yaranamadığı, doğruyu kimsenin bilmediği, aile büyüklerinin kendi çektiklerinin fazlasını çektirmek istiyorcasına bir yarış içerisine girdiği bir terör. Bu konuda anlaşalım; hiç bir anneye sutun yetiyor mu denmez, sutun yarıyor mu denmez, bu çocuk aç mı denmez. O anne bilir zaten ne yapması gerektiğini. Bebek mamayla da doyar, çocuk yemekle de doyar, hepsi olur. Yeter ki hiç bir şey annenin bebeğe sevgisini vermesinden alıkoymasın. Buna emzirme stresi de dahil. En tok bebek anne sevgisi ve huzuruyla doyan bebektir. Gerisi hikayedir ❣️ #anneyelafyok etiketiyle yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum.”

Bir diğer paylaşım turkanacar_/ hesaplı Türkan Hanım’dan geliyor:

“Evett Sezaryen Doğum yaptım Noldu ?• Sana ne ? Sahiii Size ne ?
Seni mi kestiler ? Seni mi diktiler ? Sen mi çektin kesik acısını ?
Neden İlk soru Normal mi , Sezaryen mi oluyor ? İyi misin , Bebeğine alıştın mı , sağlığınız iyi mi gibi , bir lohusa insana sorulcak güzel soruları sormuyosunuz ?
A a a sezaryen olduğu için sütün geç gelecek ,a a a sezaryen olduğun için geç toparlanırsın senn , sezaryen olduğun içinnnn öyle , böyle , şöyle … Sana ne ,sana mı öyle böyle şöyle Banaaa hepsi Sana ne ?

Peki bunları sorup yargıladığın kişi Normal doğumu ne kadar istediğini ne kadar uğraştığını neler yaptığını biliyomusun ? Hayır tabiki anca boş boş konuşuyorsun.
Hamile pilatesi , Nefes egzersizleri , her gün km’lerce yürümek , her gün apartmandaki merdivenleri kaç kere çıkıp inmek… Hele 30 hafta’dan itibaren bebek dönmediği için bi tek amuda kalkmadığım kaldı , tıp dışında internette okuduğum ve asla yapmam bu nee dediğim şeyler dahi yaptığım halde dönmeyen bir bebek … Naapaın şimdi bu hamile ? 39 hafta olmuş hala dönmemiş ve sağlık sorunları başlama riski varsa naapsın ? Senin gönlün olsun diye Normal doğumu bekleyip bebeğine ve kendini riske mi atsın ?• •

Sezaryen doğum yapınca sanki eksik anne oluyormuş gibi insana baskı yapmayın! Ve lütfen sezaryen doğum yapan Anneler siz de eksik hissetmeyin, elbet bigün biticek bu boş konuşan soy biz kazanacağız 💪🏻

Vallahi lohusa depresyonundayım deyip birinizi keserim bi Allahın kuluna da hesap vermem beni delirtmeyin(nokta)🤣”

Kendi hesabımdaki yazıma yer vermeden olmaz, bu konu ile ilgili bir de video çekeceğim çok yakında.

“Türk filmlerini izleye izleye büyüyen bir nesiliz. Herkes bize yuh çekse, hatta vurun kahpeye dese, normal karşılayacağız, hatta ona gerek yok, annelikle ilgili en ufak yorum gelse, kafamıza taş bağlayıp atlayacağız denize.
Ama lamı cımı yok, bir paylaşım gördüm, gece ışığında yalnız başına dışarı bakan bir kadın. Yalnız değilsin yazıyor zoom out yapıyor, bir sürü kadın kollarında bebek camdan dışarı bakıyor, öyle işte, aslında yalnız değiliz.
Kadınların kadınlara yaptığı terör daha doğumdan önce başlıyor, ne yediği, ne içtiği, nasıl doğum yapması gerektiği herkes yatak odamızda sanki, eşyalarımızı karıştırıyor.
Normal doğum istedim, 12 saat sancı da çektim ama Aksel kanala girmedi, şu an gereksizmiş de diyorum, ha normal doğum sancısı çektin ya sütün çabuk gelir efsanesi var bilemeyeceğim.
Sonra da başladı emiyor mu? Telefonlar geliyor, fena değil diyor annem, yahu niye olumsuz söylüyorsun, nazar değer kızım, sonra doğal anneciler var aman biberon sakın, resmi olmayan istatistiğe dayanmayan, ve karşıdakini hırpalayıcı bir sürü laf işittim. Hamilelikte pofu’yu uyut, bebeğine zarar gelecek demeleri gibi. Şimdi de sokağa çıkmama, çalışmama laf çok, aman sütün kesilir sen şimdi bebeğe odaklan.

İkinci bir çocuğum olsa ne olur bilmiyorum. Ama şunu biliyorum, ister normal ister sezaryen ister bebişini biberonla ister emzirerek beslesin, lohusaların sizin o yüksekten bakan ses tonunuza, iyilik için bile olsa yorumlarınıza ihtiyaç yok.
Çünkü #anneyelafyok 😎”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir