Dünyaya ilk bebeklerini getiren yeni anne baba olanlar bebekleri büyümeye başlayınca bebek iletişim konusunda yeni deneyimler yaşıyorlar. Bebeğiniz büyüyüp beşinci aya geldiğinde yeni bebek hareketleri sergilemeye başlayacaktır. Peki, siz bu duruma hazır mısınız veya bu dönem hakkında bilgi sahibi misiniz? İşte size 5 aylık bebeğiniz hakkında bilmeniz gerekenler…

5 Aylık Bebeğinizi Tanımaya Başlayın

Bebeğiniz beşinci aya geldiğinde algıları iyiden iyiye artıyor. Sizi ve sık gördüğü kişileri ortam içinde ayırt edebiliyor. Yabancılara karşı kendini koruma içgüdüsüyle ağlamaya başlıyor. Sizi görmese bile sesinizi tanıyıp, neşeli çığlıklar atabiliyor.

Bu ayda çevreye olan ilgisi ve dikkati artarak devam ediyor. Seslenildiğinde sesin geldiği yöne dönebiliyor. Psikomotor yeteneği de artmaya devam ediyor. Nesneleri tutma becerisi daha kuvvetlidir. Gözünüzdeki gözlüğü, elinizdeki/cebinizdeki kalemi, parayı veya herhangi bir cismi kapma ihtimali fazladır.

Bu aydan itibaren küçük nesnelere karşı ilgisi artmaya başlıyor. Bu nedenle küpe, yüzük, düğme, boncuk gibi küçük cisimleri bebeğinizin etrafında bulundurmayın.

5 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?

– Bebeğiniz artık bütün dikkatlerin kendi üzerinde olduğunu anlamaya başlamıştır. Bunu jest ve mimik hareketleriyle gösterecektir. Mutlu olduğunda neşeli çığlıklar atacak “ agu” gibi sesler çıkaracaktır. İlginin azaldığını hissettiğinde veya mutsuz olduğu anlarda tepkisini klasik olarak ağlayarak gösterecektir.

-Destekli olarak kısa süreli de olsa oturabilir.

-Bir nesneye doğru uzanabilir.

-Desteklendiğinde bacakları üzerinde az da olsa durabilir.

-Bebeğiniz kendisine verilen ismi öğrenmiştir. İsmiyle seslendiğinizde tepki verecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir